27.05.2022 - Kalemler ve Kılıçlar Sitesi
Kalemler ve Kılıçlar

Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne PYD olmayacak

Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne PYD olmayacak

Rusya öncülüğünde Soçi’de düzenlenecek olan Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne 23 Kürt temsilcinin katılacağı, PYD’nin ise Türkiye ve İran’ın itirazları nedeniyle kongreye katılmayacağı açıklandı.

ypg

Türkiye’nin çabaları sonuç verdi. Soçi’de düzenlenecek olan ve Suriye’nin geleceğinin görüşüleceği Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne Türkiye’nin PKK’nın Suriye kolu olarak gördüğü PYD’nin katılmayacağı açıklandı.

PYD’YE MASADA YER YOK

Konuyla ilgili açıklama yapan  Suriye Kürtleri Ulusal Konseyi (ENKS) Yöneticisi Kawa Azizi, “Kongrenin 29-30 Aralık’ta başlaması bekleniliyor. Biz henüz davet edilmedik. Ancak davet gelirse katılırız. Şimdiye kadar ENKS ve PYD dışında 23 Kürt’e davet gitti. Bu 23 Kürt, akademisyen, bağımsız kişiler ve diğer yetkililerden oluşuyor. PYD, YPG ve YPJ’den ise kimse davet edilmedi. PYD, Türkiye ve İran’ın itirazları nedeniyle çağrılmadı.” açıklamasını yaptı.

SURİYE GELECEĞİ İÇİN ÖNEMLİ TOPLANTI

ENKS olarak Soçi’de yapılacak toplantıyı çok önemli bulduklarını vurgulayan Azizi şöyle devam etti: “Kongre büyük bir önem taşıyor. Bu toplantı büyük bir etki bırakacak, Suriye sorununa katkısı olacaktır. Rusların yaptığı bu toplantıyı çok önemsiyoruz.”dedi.

Azizi, aralarında PYD’nin de olduğu İran ve Türkiye’nin itiraz ettiği bazı grup ve isimlerin şimdiye kadar Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne davet edilmediğini de sözlerine ekledi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları ihlas haber ajansına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın