02.07.2022 - Kalemler ve Kılıçlar Sitesi
Kalemler ve Kılıçlar

Rusya: ABD Türkiye’nin kararını görmezden geldi

Rusya: ABD Türkiye’nin kararını görmezden geldi

ABD’nin Türkiye’nin hoşnutsuzluğunu görmezden geldiğini dile getiren Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’nin Suriye’de PKK’ya dayandığını söyledi.

ABD’nin Suriye’de teröristlerden 30 bin kişilik bir ordu kurma niyetinin değişmediğini söyleyen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “ABD, Suriye’de vizyonsuz. Türkiye’nin hoşnutsuzluğunu görmezden geldiler.” dedi.

“ABD PKK’YA DAYANDI”

ABD’nin, Suriye’de 2-3 yıldır yasa dışı bir şekilde bulunduğunu dile getiren Lavrov, “ABD, Suriye’deki eylemlerinin başından itibaren Kürtlere dayandı (PYD) ve Türkiye’nin hoşnutsuzluğunu görmezden geldi. Türkiye’nin konumu farklı şekillerde değerlendirilebilir ancak bu konum bir gerçektir ve hiçbir zaman da sır değildi.” ifadelerini kullandı.

Rusya: ABD Türkiye'nin kararını görmezden geldi

“ABD TÜRKİYE’NİN TUTUMUNU GÖRMEZDEN GELDİ”

Reklam

Lavrov, Türkiye’nin, Suriye’deki bazı grupları, birçok ülke tarafından terör örgütü kabul edilen PKK ile bağlantılı olarak tanımladığını hatırlattı.

Bu yaklaşımın bilindiğini anlatan Lavrov, “Türkiye defalarca Suriye sınırındaki bölgenin Kürtlerin kontrolüne geçmesine hiçbir şekilde izin vermeyeceğini belirtmişti ancak ABD, Türkiye’nin tutumunu görmezden gelerek Kürtlere muazzam silah yardımları yaptı.” diye konuştu.

Rusya: ABD Türkiye'nin kararını görmezden geldi

“30 BİN KİŞİLİK ORDU GERÇEĞİ DEĞİŞMEDİ”

ABD’nin söz konusu tutumunu eleştiren Lavrov, şunları kaydetti:

“ABD, Suriye’de vizyonsuz, dar bir bakış açısına ve belki de kötü niyetli yaklaşıma sahip. Kısa bir süre önce çoğunluğu Kürtlerden oluşan ve Türkiye-Suriye sınırı arasında 30 bin kişilik bir ordu kuracaklarını söylediler. Sonra beceriksizce bu açıklamaları reddettiler ancak bu açıklamalar, söz konusu niyetlerinin devam ettiği gerçeğini değiştirmiyor. Sonrasında Türkiye, Afrin operasyonunu başlattı. Bu açıkçası benim için sürpriz olmadı. Ankara’nın sürekli uyarılarını Washington görmezden geldi.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları ihlas haber ajansına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın