24.09.2022 - Kalemler ve Kılıçlar Sitesi
Kalemler ve Kılıçlar

Paşinyan’ın “acı verici olarak” açıkladığı Karabağ yenilgisine dair açıklamanın detayları.

Paşinyan’ın “acı verici olarak” açıkladığı Karabağ yenilgisine dair açıklamanın detayları.

Paşinyan’ın “acı verici olarak” açıkladığı Karabağ yenilgisine dair açıklamanın detayları.

– Moskova saati ile 01.00’da tüm çatışmalar duracak.

– 20 Kasıma kadar Ağdam ve çevresi Azerbaycan’a teslim edilecek.

– Hankendi-Laçin koridorundan tahliye yapılırken Rus barış gücü 1960 asker, 90 ZPT, 380 araç ve gereçle güvenliği sağlıyacak.

– Rus barış gücü Ermenistan birliklerinin çekilişi ile eş zamanlı olarak bölgeye gelecek ve 5 yıl boyunca bölgede kalabilecek. Taraflardan biri sürenin dolmasına 6 ay kala sürenin uzatılmasını istemezse barış gücünün görev süresi sona erecek.

– Barış gücüne bağlı barış gözlem merkezi kurulacak.

Reklam

– Kelbecer bölgesi 15 Kasıma kadar teslim edilecek. Laçin 1 Aralık’a kadar 5 kilometrelik bir koridor hariç teslim edilecek.

– Hankendi ile Laçin koridoru arasında iletişim ve ikmal hattı kurulacak. Rus barış gücü bu koridoru koruyacak. Azerbaycan insan, ikmal ve araç geçişlerini garanti eder.

– BM Mülteciler Yüksek Komiserliği aracılığıyla yerinden edilmiş bütün Karabağ halkının yerlerine geri dönebilmesi ve güvenlikleri sağlanacak.

– Ölülerin teslim edilmesi ve esir takası yapılacak.

– Bölgedeki tüm ekonomik hatlar ve ulaşım yolları iki ülke tarafından da açık tutulacak. Nahçıvan-Azerbaycan arasında ikmal, sivil ve ticari geçişler serbest hale gelecek ve Ermenistan bu ikmal hattının geçişine izin verecek. İkmal hattının güvenliğini Rusya’nın FSB Sınır Birimi üstlenecek. Nahçıvan ile Azerbaycan arasında yeni ikmal rotaları inşa edilecek.

Antlaşmaya riayet edilirse Karabağ’ın geri kalanında Azerbaycan’ın hakimiyeti haftalar içerisinde sağlanacak ve Azerbaycan’ın Nahçıvan ile olan ikmal hattı garanti altına alınmış olacak.
Rus barış gücünün 5 yıl boyunca bölgede olması Rusya için iki bölgede de nüfuzunu arttırması ve garanti altına almasını kolaylaştıracak. Özellikle Rusya’nın endişe ettiği Suriyeli Muhalif nakli veya ABD’nin bölgede faaliyet gösterme ihtimaline de böyle set çekmeyi başaracaklar. Azerbaycan ise geri kalan bölgeleri sahada kazandığı ezici zaferin diplomatik yansıması ile kazanmış olacak.
Ermenistan ise daha fazla kayıp vermeden artık yenilgisini kabul etmiş olacak ve önümüzdeki birkaç bin yıl daha “kazanacaktık da ayağımız kaydı da kaybettik” edebiyatına rahatlıkla devam edebilir.
Ayrıca Türk barış gücünün de gelebileceği iddiası olsa da henüz net değil.
Şüpheli duran noktalar ise antlaşmada belirtilmese bile Karabağ’a özerklik verilerek Azerbaycan çatısı altında olacağı şeklinde iddialardır. Karabağ’da kayıtsız şartsız tam hakimiyet gereklidir. Yoksa etnik gerilimler tırmanabilir. Uzun vadede etnik terör yapılanması ile Azerbaycan’a zarar verilmeye çalışılabilir.
Azerbaycan bölgedeki tam hakimiyetini garanti altına almalıdır. Çeşitli belirsizlikler uzun vadede yeni sorunlara neden olabilir.
Bilhassa Ermenistan’ın bunu bir oyalamaya ve hazırlık çabasıan dönüştürüp meseleyi tekrar savaş haline getirmesine karşı da dikkatli olunmalıdır.
Umarım savaş kesin olarak son bulmuştur ve Azerbaycan ezici bir zaferle bu kadar kısa bir sürede işgal altındaki topraklarını hem askeri hem de siyasi olarak kazanmıştır ve tüm dünyaya da askeri başarısını, kendine yeterliliğini kanıtlamıştır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları ihlas haber ajansına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın