24.09.2022 - Kalemler ve Kılıçlar Sitesi
Kalemler ve Kılıçlar

Hyundai Bölge Müdürü Engin Doğan, Kabul Edilmiş Sevilen Bir Markayız

Hyundai Bölge Müdürü Engin Doğan, Kabul Edilmiş Sevilen Bir Markayız

Kabul edilmiş ve sevilen bir markayız”

Hyundai Bölge Müdürü Engin Doğan, “Burda Pazar payımızı 3.6’dan 5.2’ye taşıdı Türkiye genelinde. Malatya özelinde ise 3.2’den Pazar payımızı yüzde 6 seviyesine çıkarttık” diyerek, bu yıl da marka olarak pazar payını bölgede ve Türkiye genelinde arttırma hedefinde olduklarını kaydetti.

Hyundai Bölge Müdürü Engin Doğan, “2020 yılında 763 bin adetle Türkiye’de bir Pazar oluştu.  2021 yılında 730 binlere geriledi, buda yüzde 4,4 küçülme demek. Bu küçülmesin başlıca sebebi araçlarda çip krizi. Araçlarda üretim ve arz sıkıntısı. Pandemi ile başlayan çip krizi bunda etkili oldu. Bu yıl içinde geçtiğimiz yıla benzer senaryolar düşünülüyor. Bu yıl gerçekleşecek olan pazar belirsizliğini koruyor. Fakat banka kredileri ile ilgili açıklanan tutarlar, banka kredilerinin kullanılacak tutarlarının artması, bu pazarın beklendiği gibi çıkması önemli bir adım oldu. Çip krizinin bu yılın sonuna doğru yavaş yavaş çözülmesini bekliyoruz.  2023 yılında bir arz sıkıntısı yaşamamayı ümit ediyoruz.” dedi.
Akaryakıt fiyatlarındaki artıın  otomobil piyasasının Pazar payından ziyade araç kullanma alışkanlığını etkileyeceğini belirten Doğan, “Akaryakıt direk olarak araçla bağlantılı, ama akaryakıt fiyatlarını pazarı çok etkilemesinden ziyade araç kullanma sıklığını daha çok bekleriz. Bu yıl için bire bir etkilemişini ben şahsen beklemiyorum.” İfadesini kaydetti.

-“Gerileyen pazardaki payımızı arttırdık”

Hyundai Bölge Müdürü Engin Doğan şöyle devam etti, “Yüzde 4.4 gerilemeden bahsettik 2020 ve 2021 arasında. Biz yüzde 4.4 gerileme olan pazarda Tucson, Yeni Tucson, Yeni Elantra, Yeni Bayon modellerimizin etkisiyle adetimizi yüzde 35 artırdık. Buda Pazar payımızı 3.6’dan 5.2’ye taşıdı Türkiye genelinde. Malatya özelinde ise 3.2’den Pazar payımızı yüzde 6 seviyesine çıkarttık.  Adetsel olarak yüzde 53 olarak daha fazla araç sattık. Bu da yeni modellerimizin kullanıcı tarafından çok beğenilmesi ve ulaşım koşullarına, fiyat anlamında araca sahip olabilme imkânına iyi değerlendirilmesi nedeniyle oldu. Bizim için 2021 yılı pazar payımızı ciddi anlamda arttırdığımız, hem bu bölge üzerinde, hem de Türkiye genelinde başarılı bir yıl oldu.”

“Yerli üretim noktası olan bir markayız”

Marka olarak hem yerli üretim noktalarının olduğunu, hem de müşteriye geniş bir model sunabildiklerini aktaran Hyundai Bölge Müdürü Engin Doğan, “İzmit’te fabrikamız var, yerli üretim noktası olan bir markayız. Birinci sebebi bu. İkinci sebebi; bizim geniş spektrumda ürünlerimiz var. Sadece tek modele bağlı batış gerçekleştirmiyoruz. İ20’miz var, İ10’muz var, Kona’mız var, Tucson, Elantra, şimdi Santa Fe’miz de var. Gün geçtikçe bunlara yenileri de etkileniyor. Geniş spektrum ve her modelimizin ilgi görmesiyle genel de düşüş yaşamıyoruz. Tek modele bağlı kalınsa, bazen ÖTV, başka nedenlerden ötürü araç biranda cazibesini yitirebiliyor. O cazibesini yitirdiğinde başka modellerin devreye giriyor olması lazım ki pazar payı düşmesin.  Geniş spektrumumuz var, yerli üretim noktası olan bir markayız. Türk kullanıcı tarafından kabul edilmiş ve sevilen bir markayız.  Servislerimizde geri dönüşümüz de az, bu anlamda müşterilerimiz tarafından bir memnuniyetimiz var. Bundan kaynaklı olarak pazar payımızı koruyoruz, arttırıyoruz, daha da iyi olacağını ümit ediyoruz.” diye konuştu.

Yeni modeller ve hedefler konusunda da konuşan Hyundai Bölge Müdürü Engin Doğan, “Hyundai Staria dişe bir minibüsümüz var, çok şık, güzel bir minibüs. 8 yolcu koltuklu bir minibüsümüz var. Bunun önümüzdeki ay lansmanını gerçekleştireceğiz. Çok beğenileceğini düşündüğümüz bir araç. Hem iç dizaynı, hem iç dizaynı biraz alışılmadık ve bir o kadarda etkileyici. Loniq 5 diye bir elektrikli modelimiz var. O modelinin de bu yıl lansmanını gerçekleştireceğiz. Hali hazırda Kona arıcımızın elektrikli versiyonu var, onun lansmanını geçtiğimiz yıl yapmıştık. Bu yılda onun elektrikli modelimizi ikiye çıkartarak Loniq 5’i ekleyeceğiz. Özellikle Avrupa ve Amerika’da tutulan, sevilen güzel bir araba. Bu modelinde çok sevileceğini düşünüyoruz. Bu iş biraz daha elektrikli araçlara doğru zaman için de evrilecek. Bizde elektrikli araç piyasasında elektrikli modellerimizi arttırarak yolumuza devam edeceğiz.” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları ihlas haber ajansına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın