26.01.2021 - Kalemler ve Kılıçlar Sitesi
Kalemler ve Kılıçlar

Göz kapağı bozulması ve tedavisi

“GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ AMELİYATI OLARAK BİLDİĞİMİZ BLEFAROPLASTİNİNİN AMACI SADECE ESTETİK BİR GÖRÜNÜŞE KAVUŞMAK DEĞİLDİR. HASTALARDA AYNI ZAMANDA GÖRÜŞ ALANININ ARTMASINA VE YORGUNLUK HİSSİNİN GEÇMESİNE DE ETKİ ETMEKTEDİR. AYNI ZAMANDA HASTA KENDİSİNİ DAHA GENÇ HİSSEDEREK PSİKO-SOSYAL AÇIDAN DA İYİLİK HALİNE KAVUŞMAKTA VE ÖZGÜVEN TAZELEMEKTEDİR” “GÖZ KAPAĞI AMELİYATLARI GENELDE ESTETİK KAYGIYLA YAPILMAKTADIR” DEDİ VE SÖZLERİNE ŞÖYLE DEVAM ETTİ “GÖZ KAPAĞI AMELİYATI SADECE ESTETİK AMAÇLI YAPILMAMAKTADIR. GENELLİKLE ÜST KAPAKTA SARKAN CİLT YORGUNLUK AĞIRLIK HİSSİ YAPMAKTA, GÖRÜŞ ALANINA ENGEL OLMAKTA VE HAYAT KONFORUNU BOZMAKTADIR. BUNLAR GİBİ ESTETİK DIŞI NEDENLERLE DE AMELİYAT YAPILABİLİR. BAZEN HASTALAR ESTETİK AMELİYATI OLMAKTA ÇEKİNMEKTE VE AMELİYATA KARAR VEREMEM

Göz kapağı bozulması ve tedavisi

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Murat Ayan, “Göz kapağı estetiği ameliyatının amacı sadece estetik bir görünüşe kavuşmak değildir. Hastalarda aynı zamanda görüş alanının artmasına ve yorgunluk hissinin geçmesine de etki etmektedir” dedi.

Büyük Anadolu Hastaneleri Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Murat Ayan, göz kapağı bozulması ve tedavisi hakkında bilgiler verdi. Göz kapağı genellikle genetik bir yatkınlık zemininde yaş ve diğer dış faktörler ile üst ve alt kapakta yerçekimi etkisiyle cilt, yağ ve bağ dokularda oluşan bir estetik bozulma olduğunu belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Murat Ayan, “Göz kapağı ameliyatları genelde estetik kaygıyla yapılmaktadır” dedi ve sözlerine şöyle devam etti “Göz kapağı ameliyatı sadece estetik amaçlı yapılmamaktadır. Genellikle üst kapakta sarkan cilt yorgunluk ağırlık hissi yapmakta, görüş alanına engel olmakta ve hayat konforunu bozmaktadır. Bunlar gibi estetik dışı nedenlerle de ameliyat yapılabilir. Bazen hastalar estetik ameliyatı olmakta çekinmekte ve ameliyata karar verememektedir ancak daha önce de bahsettiğimiz gibi amacımız sadece estetik kaygıyı gidermek değil aynı zamanda daha konforlu hayat geçirmeyi sağlamaktır” diye konuştu.

“Hasta hiç ağrı duymuyor”

Göz kapağı ameliyatları hakkında bilgi veren ayan sözlerine şöyle devam etti:

“Biz bu tedaviyi lokal anestezi altında yapıyoruz. Hastayı uyutmadan sadece ince bir cilt anestezi yapılıyor. Bazen panik hastalarda hafif bir sedasyon(uyku hali) anestezisi yapabiliyoruz. Hasta hiç ağrı duymuyor. Ameliyat 1 saate yakın sürüyor, yara yeri üzerine ince bir bant yapıştırılıyor, gözler kapatılmıyor ve hasta ameliyat sonrası taburcu oluyor ve hasta normal hayatına devam ediyor. Bir hafta sonrasında dikişleri alınıyor” Dedi. Basit bir operasyon olduğundan bahseden ayan ameliyattan sonra yapılması gerekenler ile bilgi verdi “Ameliyattan sonra hastalarımızın dikkat etmesi gereken çok fazla bir şey yok. Cilt yapısı hassas olan hastalarda birkaç gün ödem gelişebiliyor. Buz uygulaması ile 1 hafta içinde ödem morluk geçiyor. Ameliyat sonrası sadece 1 hafta antibiyotik merhem kullanılıyor.”

“Hem fonksiyonel hem estetik olarak kendimizi iyi hissettirecek”

Göz kapağı ameliyatı olmak isteyenler için önerilerde bulundu: “Bu ameliyatlar Avrupa’da en fazla yapılan ameliyatlardan ülkemizde de yaygınlaşmaya başladı. Bizim de hastanemizde en sık yaptığımız ameliyatlardan bir tanesidir. Hem fonksiyonel hem estetik olarak kendimizi iyi hissettirecek bu operasyon gerektiğinde bu iyiliği kendimize yapmalıyız.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları ihlas haber ajansına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın