25.03.2019 - Kalemler ve Kılıçlar Sitesi

AB’den plastik çöp vergisi önerisi

AB’den plastik çöp vergisi önerisi

Avrupa Komisyonu’nun bütçeden sorumlu üyesi Günther Oettinger, İngiltere’nin AB’den ayrılmasından sonra oluşacak milyarlarca euroluk açığın kapatılması için plastik çöp vergisi önerisinde bulundu.

AB'den plastik çöp vergisi önerisi

Günther Oettinger, bu kapsamda elde edilecek vergi gelirinin Avrupa Birliği bütçesine dahil edilebileceğini ifade etti:

“ÇOK FAZLA ÜRETİYORUZ”

“Ürettiğimiz ve kullandığımız çok fazla plastik ve poşet var. Geri dönüşüm çabalarına rağmen çöp haline geliyor. Küresel pazarlarda satamayacağımız çok fazla plastik ve poşet üretiyoruz.”

12 MİLYAR EUROLUK AÇIK OLUŞACAK

Oettinger çevre ve denizlerde büyük tehlike yaratan çöp miktarını azaltmak istiyor. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasıyla birlikte bütçede yıllık en az 12 milyar euroluk açık oluşacak.

Avrupa ülkeleri şu anda Avrupa Birliği bütçesine yurt içi hasılatlarının yüzde 1’i seviyesinde katkı sağlıyor. Avrupa Komisyonu, bu oranın yüzde 1,1 veya 1,2 düzeyine çekilmesini istiyor.

Avrupa Komisyonu’nun bütçeden sorumlu üyesi Günther Oettinger Brüksel’de yaptığı açıklamada sözlerine şöyle devam etti: “Uyum fonları ve tarım konusunda kestintiye gitmek zorunda kalacağız ancak projelere zarar vermemek amacıyla çok hassas davranacağız.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ