Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
]CHP li vekil eşi mason Ruşen Keleş' ten "Gümrükçüoğlu'na ödül..!!!!!![/
27-08-10, Saat:16:20:15 PM,
]CHP li vekil eşi mason Ruşen Keleş' ten "Gümrükçüoğlu'na ödül..!!!!!![/
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. kent haber sitesi haber alıntısı mayıs2010

CHP li vekil eşi , Ruşen Keleş' ten "Gümrükçüoğlu'na ödül..!!!!!!

Prof.Dr. Ruşen Keleş ve Prof. Dr. Handan Türkoğlu gibi önemli !!akademisyenlerin de aralarında bulunduğu 9 kişiden oluşan seçici kurul tarafından yapılan değerlendirmeler sonucu Trabzon Belediye başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu 4 ayrı kategoride yılın il belediye başkanı seçildi.

Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, stratejik planlama ve süreci kategorisinde 2010-2014 stratejik planlama süreci, Kent içi ulaşım kategorisinde Trabzon Kent içi trafik düzenleme proje çalışması, Eğitim sağlık ve toplumsal etkinlik kategorisinde “oyuncak kardeşliği projesi”, Kentsel Dönüşüm Projesi kategorisinde, “ “Zağnos ve Tabakhane Vadileri Kentsel dönüşüm” projeleriyle dört ayrı kategoride yılın belediye başkanı ödülünü kazandı.

Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ödül töreninde yaptığı konuşmada, Trabzon’u daha çağdaş ve yaşanılabilir bir kent haline getirmek için çalışmalarını aralıksız sürdürdükleri belirterek, “Özel Kalem Dergisinin aralarında önemli akademisyenlerimizin de bunduğu seçici kurulu yaptıkları değerlendirmeler ile Trabzon belediyesine dört ayrı kategoride ödül verdiler. Bu ödüller aslında Trabzon halkı ile Trabzon belediyesi çalışanlarının ödülleridir. Bu vesile ile Trabzonlulara ve belediye çalışanlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Trabzon’da ara sıra kendini gösteren Trabzon’lu ünlü bilim adamı Ruşen Keleş’in bu bölge ile ilgili araştırması varmıdır? Uluslar arası yayınlanmış bilimsel araştırması varmıdır?. Belediyecilik ve şehircilikle ilişkisi varmıdır?
5. Çok ünlü bir bilim adamı ile ilgili ve internette kolayca ulaşılan intihal olaylarından ve bu nedenle verilen para cezalarından sayın Belediye Başkanının haberi varmıdır?
6. Neyse daha fazla uzatmayalım. Biz bu şehirde olan biten bazı şeyleri artık anlamakta ve değerlendirmekte zorlanıyoruz. Sayın Belediye Başkanı’na ve gözünden uçanı kaçanı yakalayacak Konsey’e ve onun çok değerli üyelerine şimdiden başarılar dileriz. Ayrıca önümüzdeki seçimlerde de sayın Belediye başkanına şans dilemek isteriz. Eğer hiç kaldıysa tabi.
Saygılar...

KTÜ’yü ve Trabzon’u çok seven ama içlerinde Trabzon’luda olmayan, içlerinde uluslar arası üne sahip olan, ama Keleş işlerle uğraşmayan bir grup öğretim üyesi”
Ara
24-12-10, Saat:20:06:48 PM,
RE: ]CHP li vekil eşi mason Ruşen Keleş' ten "Gümrükçüoğlu'na ödül..!!!!!![/
Salt siyası duruşunu sevmiyoruz diye bir insana iftira atmak günahtır. İftira en büyük günahlardan birisidir. Arada bir Trabzon'da görünüyor dediğiniz Ruşen Keleş, KTÜ 'de ders vermek için her hafta 75 yaşında olmasına rağmen seyahat etmektedir. Uluslararası araştırması varmıdır gibi komik sorular sorduğunuz kişi Amerika'da ve Avrupa'da uzun süre davetli akademisyen olarak çalışmış ve yurtdışında çok saygın, adı sanı bilinir, ilk100'e giren üniversitelerde adı geçer bir insandır. Olgun ve dıyurucu akademik eğitimine karşın, bir çok ülke, kurum, kuruluş ve uluslararası platform tarafından fahri doktor, fahri vatandaş gibi ünvanlar, nişanlar, şiltler...... almıştır.

Ruşen Keleş konusunda çok çok az araştırma yapan herkes bu bilgilere erişebilir. Akıl vermeden ve günah işlemeden önce düşünmek lazım!

Tüm bu yazılanların en komik olanı ise Sayın Keleş'in belediyecilik ve şehircilikle ilgisi olup olmadığı sorusu. Çünkü Ruşen Keleş; Ankara üniversitesi Şehircilik kürsüsünün kurucusu, yürütücüsü ve hocasıdır. Kentleşme ve Çevre programının üç temel hocasından biridir ve ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümünde ders vermektedir.

Pislik arayan kendi halısının altına baksın!!!
Ara
25-05-11, Saat:19:31:43 PM,
Bu ruşen keleş..o ise, "şehirci" kim?!!
Çevre-i İntihal Hukukuna adanan bir yaşam:Ruşen KELEŞ

Hüseyin Ekmekçi HAVADİS KIBRIS GZT. YAZARI

“İŞTE KAPI, İŞTE SAPI” VE RUŞEN KELEŞ
“Hüseyin Ekmekçi isminde anlayış, hukuk, insan hakları ve bilgi yoksunu bir dedikodu yazarı, yargı aşamasındaki bir konumuz hakkında ahkam kesmeye devam ediyor. Yargı aşamasındaki bir konuda yazdıklarını, yargı aşaması tamamlanınca önüne getireceğiz ve verdiği sözü hatırlatarak bu onurlu mesleği sürdürüp sürdüremeyeceğini sorgulayacağız. Hukuka saygılı, onurlu insanlar olarak yargının kararını bekleyeceğiz.”
Birol bey, ben mesleğime devam ediyorum ama, siz hangi yüzle, bir üniversiteden içeriye girebileceksiniz? Hangi yüzle, “ben Birol Hoca” diyebileceksiniz. Yargının da alenen kamuoyuna gazete reklamı ile duyurduğu gibi siz bir intihalcisiniz… Bir bilim adamının işleyebileceği en ağır, en yüz kızartıcı suçu işlediniz. Bilgi çaldınız, kitap yazdınız ve sattınız. Biz de size, “Bilgi çaldınız” dediğimiz zaman, bize yukarıdaki satırları yazdınız.
Neden mi? Zira Ankara 1. Fikri ve Sinai Haklar Hukuk Mahkemesi kararını verdi ve maalesef, yıllarca üniversitelerimde öğretim görevliliği yapan, Dışişleri Bakanı’na “danışmanlık” yapan, buradaki ilericileri, Türkiye’ye jurnallemeyi marifet sayan Birol Ertan’ı “resmen suçlu” buldu.
Hatırlatalım, Birol Ertan’la bir dizi kavgamız olmuştu….
Hocam, siz o zaman daha, yeni Dışişleri Bakanı olmuş Turgay Avcı tarafından korunan, makam aracının arkasından gelerek, çanta taşıyan ve bundan güç alan biriydiniz. Sözcü Gazetesi’nde ve bilimum Türkiye sitelerinde iyi reklamımı yapmışsınız “dedikodu yazarı” diyerek.
Sayenizde “İntihal ve KKTC” dendi mi, DAÜ’yi de rezil ederek, onlarca sayfa, yazı çıkıyor önümüze.
Google denen harika-ı şahaneye “Birol Ertan” yazdınız mı, yandınız. Birol Ertan’ı tanımam, etmem. Sadece, bazı gazetelerde yer alan ve milliyetçilik, ırkçılık, kafatasçılık içeren yazılarını “akademisyen taytılı” ile dizdiğini bilirim.
Google’dan daha “harika-ı şahane” olan bu hocamızla, 2007 yılı içerisinde, tam anlamıyla bir savaş yaşadık.
Birol Ertan’ın, Ruşen Keleş hoca ile birlikte, Prof. Dr. Nükhet Turgut’a ait, Çevre Hukuku isimli kitaptan, “Çevre Hukukuna Giriş” diye bir kitap yarattıklarını, yani bilgi çaldıklarını, bilim hırsızlığı yaptıklarını, böyle bir davranışın, KKTC üniversitelerine yakışmadığını öne sürmüştüm.
Zira, bu isimler intihalci olarak anılmakta, isimleri de DAÜ ile birlikte anılmaktaydı.
Ruşen Keleş ve Birol Ertan hakkında “intihal yaptıkları yönünde karar” verilmişti
Bunun üzerine de, İntihalcilerin temyiz başvurusu Yargıtay tarafından reddedildi.
Alt mahkemenin (Ankara Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi), Birol Ertan`i intihal nedeniyle suçlu bulan 26 Aralık 2006 Tarihli kararı kesinleşmiş oldu.
Yargıtay’ın, alt mahkemenin kararını onayladığı tarih ise 30 Ocak 2009. Mahkemenin kesin olan kararı 22 Şubat 2009 tarihinde AKŞAM gazetesinde yayımlanarak Kamuoyuna duyuruldu. Sayfamızda, kesinleşen ve 22 Şubat 2009 tarihli Akşam gazetesinde yayımlanan kararı da küpür olarak bulacaksınız.
Ha, unutmadan… Birol Ertan aleyhine, Nükhet Turgut un açtığı bir de ceza davası vardır. Yargıtay, ceza davasına ilişkin dosyayı da Yasa değişikliği nedeniyle alt mahkemeye iade etmişti. Alt mahkeme konuyu yeniden görüştü ve Birol Ertan’ı mahkum eden eski kararında, CEZAYI DAHA da AĞIRLAŞTIRARAK ISRAR ETTİ. Yakında bu kararın da kesinleşmesi bekleniyor.
Şimdi, olayı biraz daha açalım…
“DAÜ’de yıllarca görev yapan iki öğretim görevlisi (Ruşen Keleş, Birol Ertan) intihal (bilimsel hırsızlık) yaptıkları gerekçesiyle 2002 yılında mahkemelik olur.
Dava, Cumhuriyet Savcısı’nın katılımıyla bir Kamu Davası niteliğine dönüşür. İntihale konu olan bir kitaptır ve Çevre Hukuku’yla ilgilidir. KKTC’de görev yapan iki akademisyen 3 yıl boyunca yargılanır.
Yargılama Ankara’da yapılır ve 21 Kasım 2004 tarihinde, intihali tespit eden alt mahkemenin mahkumiyet kararıyla sonuçlanır. Bizim KKTC üniversitesinde görev yapan iki davalı hemen temyize başvurur.
Davayla ilgili yasada değişiklik olduğu için, dava, yeniden görüşülmek üzere alt mahkemeye iade edilir. Alt mahkeme (Ankara Fikri ve Sinai Haklar Mahkemesi) davayı tekrar ele alır. İkinci kez bilir kişi oluşturulur. Tarafların avukatları dinlenir. Ama uzmanlardan oluşan bilirkişinin raporu intihal yapıldığını yeniden tespit eder. Mahkeme 7 Mart 2006 tarihinde yeniden mahkumiyete karar verir. Davalılar konuyu yeniden temyize götürür.
Temyiz, gerekli kararı verir. 22 Şubat 2009 tarihli, Türkiye’de yayımlanan AKŞAM Gazetesi’nde de Yargıtay kararı ile, “Birol Ertan ve Rüşen Keleş’in, Nükhet Turgut’un kitabından bilim hırsızlığı” yaptığını ilan olarak kamuoyuna duyurulur.
İşin enteresan tarafı, uzun süre Turgay Avcı tarafından korunan Birol Ertan, şimdi kendisini koruyana karşı da savaş ilan etmiştir. O dönemde de bazı örnekler vererek, Birol Ertan’ın korunmaması gerektiğini, ülkemizdeki üniversitelerin imajına ciddi zararlar verdiğini söylemekteydim.

“DAÜ bunu temizlemeli”
YeniDÜZEN’de kaleme aldığım bir başka yazıda da şunları dile getirmiştim:
“Bizim ülkemiz bir tuhaf vesselam... Hayatta “büyük oynamayı” sevdin mi ve kendinden başkasını düşünmedin mi, her türlü davranabilirsin, yurdum insanı da bunu kabul eder...
Hatırlayacağınız üzere bir süre önce, Yrd. Doç. Dr. Birol Ertan’ın TC Ankara 1. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nin, Çevre Hukuku’na Giriş kitabı ile ilgili kararını gündeme getirmiştim.
Hakkında hüküm bulunan ve bir üst mahkeme tarafından yeni bir karar aşamasına getirilen karışık bir süreç...
Yrd. Doç. Dr. Birol Ertan ve Prof. Dr. Ruşen Keleş tarafından kaleme alınan “Çevre Hukukuna Giriş” kitabının, Prof. Dr. Nükhet Turgut’un benzer isimli kitabından “aşırma” yani “intihal” içerdiğine ilişkin kesinleşen bir mahkeme kararı var.
Ertan ve Keleş bir üst mahkemeye başvurarak alt mahkemenin verdiği kararı “bozma” girişiminde şu an...
Yani, Yrd. Doç. Dr. Birol Ertan’ın imzasını taşıyan kitap, “mahkemeye göre”, Prof. Dr. Nükhet Turgut’un kitabından “bilgi aşırmış.”
Ben, DAÜ’ye değer veren bir isim olarak, hatta daha da ileri gidecek olursak, üniversitelerimize değer veren bir isim olarak bizim üniversitelerimizde “infiali” duymak bile istemiyorum.
Ama dediğim gibi, Birol Ertan, her allahın günü “Sözcü”deki köşesinde, dünya aleme siyaset ve demokrasi dersi veriyor.
Siyaseten sırtını sağlama almış... Dışişleri Bakanı Turgay Avcı’nın “özel danışmanı...”
Üniversitede de arkası sağlam...
Bir süredir bu konuyu rafa kaldırmıştım... Üzerine gitmedim... Ancak görüyorum ki, maalesef ve maalesef, bu ülkede işler böyle yürüyor.
DAÜ, bir süredir bu tartışmalı olayla birlikte yaşıyor. DAÜ’den “hatırlı kişiler”, “Bu konuda bir şeyler yazmayın, DAÜ zarar görmesin” diye araya giriyor. Oysa DAÜ bu olayla yaşıyor uzunca bir süredir.
Örneğin google’a “Birol Ertan” yazın, bakın neler çıkıyor karşınıza... Ama DAÜ, bir süredir bunlarla yaşıyor. Akademik çevrelerde tartışılıyor...
Ve yine “üzeri örtülmeye” çalışılıyor bu olayların... Herkes mutlu... Sorun yok... Ve herkes, “Bunlarla uğraşacağına hükümeti yaz” diyerek atıyor topu kendinden başkasına...
Dedim ya, herkes mutlu... DAÜ bunu temizlemeli... Öyle ya da böyle ama temizlemeli..”

Bana mesleği bıraktıracaktı
Birol Hoca, “Balıkların Hafızası ve Hüseyin Ekmekçi” başlıklı bir yazısında, haklı çıkmasının ardından, bana mesleği bıraktıracağını yazmıştı.
Biraz kaba olacak hocam ama, “aha kapı, aha sapı”… Ne ayıp, bu ülkede dışişleri bakanına bile danışmanlık yaptınız.
Bakalım şimdi ne diyeceksiniz? Balık hafızası bende mi, sizde mi? Ha, şunu da okuyucuya aktarmakta fayda var. Ben mesleğime, anlım açık devam ediyorum.
Bu noktada, DAÜ’ye görev düşüyor. Ruşen Keleş okuldan ayrıldı, arada gelerek ders vermekte. Birol Ertan ise, Siyaset Bilimi dersi veriyor.
DAÜ’de intihalci hocaya yer var mı
İntihalcilere, üniversiteler ne dersler vermişler, az biraz araştırılsa iyi olur. DAÜ’nün atacağı adımı bekliyorum.

2009-10-26 Bu yazı 68 kere okundu

SON YAZILARI
“Eroğlu Cumhurbaşkanı”, sonrası ne olacak?

Bizim derdimiz bize yeter

Meclis nasıl devam edecek?

“Yönetemeyene” küskün TMT amcayı dinledim

Türk iş adamı, Rum iş adamına göre neden şanssız?

Kutlay Erk ve Hamsi’nin kavağa çıkması...

Bu çocuk, “kazadan” yargılanacak?

“Kurnaz” kasaplar, bindiği dalı kesiyor

Ortada mağdur vardır... Açıklama yoktur
Güzelyurt’taki nüfus oranının düşündürdükleri

YORUMLAR
Veli 2009-12-22 YÖK intihale göz yumdu.
Milli Egitim Bakani Hüseyin Çelik’in cevaplamasi istemiyle TBMM Baskanligi’na yazili soru önergesi veren Dagcioglu, Prof. Necla Arat, Prof. Dr. Atalay Arkan, Prof. Kemal Alemdaroglu, 19 Mayis Üniversitesi Rektörü Ferit Bernay, Salih Somuncu, Ender Aritürk, Riza Rizalar, Naci Gürses ve Ankara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Rusen Keles’in isimlerini verdi.

YÖK’ün bu isimlerin yaptigi intihallerle ilgili islem yapmadigini ya da geciktirdigini savunan Dagcioglu, “Intihal nedeniyle Ömer Dinçer hakkinda ögretim üyeliginden çikarilma cezasi verilirken sözü geçen ögretim üyeleri hakkinda herhangi bir ceza verilmemesi hakkaniyete ve hukuka uygun mudur?” diye sordu. Bu kisilerin ‘profesör’ unvaniyla görevlerini sürdürmesine tepki gösteren Dagcioglu, YÖK’ün mahkeme kararlarina ragmen islem yapmadigini belirtti. Dagcioglu, özellikle Istanbul Üniversitesi eski Rektörü Kemal Alemdaroglu hakkindaki iddialarin ardindan sorusturma yapmayarak dosyanin zamanasimina ugratilmasi sebebiyle YÖK Baskani Erdogan Teziç ve diger yetkililer hakkinda kamu davasi açilip açilmadigini da sordu. YÖK Disiplin Yönetmeligi’ne göre intihal suçuna ögretim üyeliginden çikarma cezasi veriliyor.

Dagcioglu’nun gündeme getirdigi intihal iddialari:

Prof. Necla Arat’in Istanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde iken kaleme aldigi 218 sayfalik ‘Ahlak Felsefesi’ adli tezini görüsen bilim kurulu, üç ayri Ingilizce kitaptan tercüme yapildigini ve 200 sayfasinin intihal oldugunu tespit etti.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tip Fakültesi Ögretim Üyesi Prof. Atalay Arkan’in Almanya’da çikmis olan anestezi ile ilgili kitabi intihal ederek Türkçeye çevirdigi, üzerine kendi ismini koyarak yayinladigi tespit edildi. Bunun üzerine Izmir Tabip Odasi, Arkan’a 15 gün meslekten men cezasi verdi, Türk Tabipler Birligi de karari onayladi.

Istanbul Üniversitesi eski Rektörü Kemal Alemdaroglu’nun yazdigi ‘Laparoskopik Cerrahi’ kitabinin intihal oldugu uluslararasi alana tasindi. Uluslararasi Cerrahi Birligi, kendisinden açiklama istedi. Bu islemin bilim hirsizligi oldugu Türk Tabipler Birligi’nce tescil edildi.

19 Mayis Üniversitesi Rektörü Prof. Ferit Bernay ve arkadaslarinin yazdigi makale, intihal iddiasiyla Hacettepe Üniversitesi Tip Fakültesi Ögretim Üyesi Doç. Erbug Keskin tarafindan incelendi. Makalenin ‘Journal of Pediatric Surgery’ adli derginin Subat 1989 sayisindan kopyalandigi tespit edildi.

Ankara Üniversitesi Ögretim Üyesi Prof. Rusen Keles ve bir ögretim üyesi tarafindan yazilan 150 sayfalik ‘Çevre Hukukuna Giris’ adli kitabin Prof. Nükhet Turgut’a ait ‘Çevre Hukuku ve Karsilastirmali Inceleme’ adli kitaptan intihal edildigi mahkeme karariyla ortaya çikti. Mahkeme, intihal yapildigina karar verdi ve Rusen Keles’i 50 milyar lira para cezasina çarptirdi.
deniz 2009-11-27 intihal; çevre kirliliğidir.
Rektörlüğe bağlı İntihal Bölümü!

• Prof. Ömer Dinçer ile Prof. Yahya Fidan, yazdıkları bir kitabı Prof. Tamer Koçel’in ‘İşletme Yöneticiliği’ adlı kitabından; Prof. Ruşen Keleş 150 sayfalık ‘Çevre Hukukuna Giriş’ kitabını Prof. Nükhet Turgut’un kitabından; Prof. Necla Arat İstanbul Edebiyat Fakültesi’nde yazdığı ‘Ahlak Felsefesi’ tezinin 218 sayfasının 200 sayfasını üç ayrı yabancı kitaptan; İÜ Rektörü Kemal Alemdaroğlu da ‘Laparoskopik Kolektomi’ makalesinin tümünü Amerikalı bir doktorun kitabından araklayarak yazdı. YÖK kurucu başkanı İhsan Doğramacı’nın “Annenin Kitabı” isimli kitabını başka yerden çaldığı iddiası sürüyor. Prof. Atalay Arkan, tercüme ettiği kitabı kendi adıyla yayınladı. Rektör Ferit Bernay, eski Rektör Naci Gürses’le birlikte yazdıkları bir makaleyi ‘Journal of Pediatric Surgery’ adlı derginin bir sayısından kopyaladı. Prof. Yahya Güzel, Salih Somuncu, Ender Arıtürk, Prof. Rıza Rızalar... İntihalcilerin listesi bu şekilde uzuyor!

Halkla İlişkiler ve Şiddet Yüksekokulu!

gani bayer 2009-11-24 İntihal intihardır.
Gazetecilik takibi ve haberinizden dolatı sayın Ekmekci' yi kutlarım.Nüket Turgut hocanın yeni çıkan kitabının ilk sayfasında da yargıtayın son kararına yer veriliyor.Eğrisi doğrusunu bulmuş...!
Ara
25-05-11, Saat:23:09:29 PM,
ruşen keleş abartılacak bir kişi değildir diye düşünmekteyim.
Ara
08-07-11, Saat:17:36:49 PM,
Sen çıkmışsın hocaların hocasına mason filan diye ithamlarda bulunuyorsun. Kimin ekmeğine yağ sürüyorsun ? Sözüm bu aptalca ithamlarda bulunan şahısa. Yardakçılığın lüzümu yok. Ruşen Hoca 80 yaşında olmasına rağmen hâla uluslar arası ve yurt içi konferanslara gidiyor milleti eğitiyor. Geçen gün bizim memlekette konferansa gelmişti. Kendisi babamın hocasıdır. Adını bana verdiler . İçi böyle vatan ve insanlık sevgisi dolu bir insanın ismini taşıdığım için onurluyum gruruluyum.
Ara

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Tayyip Erdoğan Mason mu? kutadgubilig 3 1.311 05-06-09, Saat:13:16:37 PM
Son Yorum: Merovingian
  4 VEKİL'den 3'ü AMERİKAN DOSTU CHANFE 0 120 10-01-08, Saat:00:47:33 AM
Son Yorum: CHANFE
  DTP'li VEKİL PKK'yı RESMEN KINADI CHANFE 0 211 23-11-07, Saat:19:46:06 PM
Son Yorum: CHANFE
  Özgeçmiş farkıyla vekil!:Sosyalizmle İşim Olmaz jakoben 1 262 31-07-07, Saat:17:54:46 PM
Son Yorum: ea17

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar:
1 Ziyaretçi

Yukarı Git