Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Can Hamamcı' nın empati yoksunluğu..
Yazar Konu
#1
Gözü Dönmüþ 
[[/align][align=jusCAN HAMAMCI; ÇEVRE VE BİLİMDE EMPATİ YOKSUNLUĞUMerhum hocam, , Doç.dr Cahit Emre için......

Küresel, bölgesel ve yerel ölçekte: ekolojik dengelerin bozulması yüzyılın yıkımı olarak karşımızdadır. Yüzyılın, "bilimsel" alandaki diğer ekolojik kirliliği aşağıda teşhis ve "ruhsal travma" yöntemi kullanılarak tedavi edilmektedir.
Tüm dünyada, ekolojist bakış açısının egemen olmaya başladığı, mekan planlama kuramının ve pratiğinin temelden sorgulandığı bir dönemde "çevre" kavramı, iki boyutlu ve edilgen yapısından uzaklaşmaktadır. Ekoloji biliminde ve yönetiminde modellerden teorilere giden dev bir sıçrama söz konusudur. Bir coğrafya parçasının ekonomik-sosyal gelişmesinin ve ekolojik değerlendirilmesinin aynı anda hesaba katan böyle bir kaotik yaklaşımın sosyal bilim alanında olduğu kadar, "Kamu yönetimi" alanında da yeni yansımalarının olması kaçınılmazdır.
Ancak; bu gelişim süreci bizi başka acı ve çıplak gerçeklerle yüzleştirmektedir. "Çevre" ile Ekoloji bilimini aynı kefeye koyan katı bir akademik yaklaşım başlı başına bir ekolojik felakete yol açacak statik bir zihni birikimi içerisinde taşımaktadır. Buradaki kurnaz kaygı; kavramın öztürkçesini bulmaktan ziyade bir zihniyetin başât göstergesidir. Bu bağlamda, yeni tanımlama; Sosyal ekoloji ve Fiziksel ekolojiyi de kapsayacak şekilde bir toplam ekoloji biliminin içeriğindeki paradigma değişikliği, daha doğru bir yaklaşımdır.
Zaten, "Çevre Bilim" olarak yanlış anlamda savunulan bu bildik görüşün şubesinin çevreye yaklaşımları; "analitik"! olarak incelendiğinde, ekoloji biliminden tamamen kopuk, yurtdışındaki benzer gelişmelerden bir haber, dar bir çerçevede belirginleşmektedir. Kastedilen “Biçim bilim” dir. Normatif bilimle oynanır ama gerçek bilimle asla.
Sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak ve ölçmek; üç boyutlu bir bütünsel (holistik) ekolojik yaklaşımı, bilgilenme sürecini ve ekolojide bölgesel "ÖLÇEK" konusunu da gündeme getirmektedir. Geleneksel bilim ve özellikle Sosyal bilim anlayışımız ile bir ekolojinin tanımlanması, ekolojik süreçlerin anlaşılması dünyada ve kıta avrupasında terkedilen bir görüştür.
Şöyle ki; "Fizik Ekoloji" alanında yaşanan "çoklu neden ve çoklu sonuç ilişkisi” geleneksel sosyal bilim anlayışımızda egemen olan "neden-sonuç" ilişkisinin de sorgulanmasını gerektirecek bir bilimsel yöntem gereksinimi doğurmaktadır. Sürdürülebilir gelişmenin sağlanması için tekrardan gündeme getirilen Mekan Planlama kuramının içeriğinin tekrardan yorumlanması kaçınılmazdır. İki farklı bilgi sürecine, nesneye ve bilgi kuramına sahip bilim alanının bütünleştirilmesi konusu Toplam Ekoloji Biliminin konusudur. (Epistomoloji). Fizik ekoloji ve sosyal bilim alanları arasında farklı bakış açıları ve kullanılan yöntemler eklektik ve bilinçsiz şekilde birleştirilemez. Eğer birleştirilmeye kalkılırsa ilgili “kooperatif” başkanının düştüğü yöntem yanlışına düşülünür. İşte örnek;
"Ekoloji ve Çevre Bilimleri olarak ayrılan alanları birleştirmek ve tek bir çevrebiliminden söz etmek de ol
[/align]tify]
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar:
1 Ziyaretçi

Yukarı Git